Yabancıdan yabancıya araç nedir?

ve nasıl alınır?

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 130 ve 131.maddelerinden yararlanmak suretiyle, Gümrük Kanunu’na istinaden çıkarılmış, 07.10.2009 tarih ve 27369 mük. Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren Gümrük Yönetmeliği’nin 376/j maddesinde tanımlanan, ve Gümrük Müsteşarlığının 23 ocak 2010 tarih 27471 sayılı resmi gazetede yayınlanan KİŞİSEL VE TİCARİ KULLANIMA MAHSUS KARA TAŞITLARINA İLİŞKİN GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ SERİ NO 1 de belirtilen Yabancıların ikamet yerlerine/adlarına kayıtlı özel kullanımlarına mahsus taşıtlarını, T.C Devlet kurumu olan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna aracın Kasko değerleri üzerinden, araç kayıtları kapatıldığında veya araç satıldığında geri alınmak suretiyle yatırılacak depozito teminat mukabilinde araçlarını vergisiz olarak ülkemizde kullanabilmelerini sağlayan, bir sistemdir. Ülkemizde, yabancıdan yabancıya otomobil, mavi plaka ve mavi karne ,araç olarak da mevcut terimlerde halk arasında kullanılmaktadır …

TÜRKİYE’DE TAXFREECAR SİSTEMİNDEN FAYDALANABİLEN KİŞİLER

  • T.C. Vatandaşlığına sahip olmayıp bununla beraber Ankara Çalışma Bakanlığından alınmış Çalışma iznine sahip yabancılar alabilir, ( Sadece ikamet izni olanlar alamaz çalışma izni alınması şarttır.!. ) Koşuların uygun olması durumunda firmamız 9ekim Group ayrıca çalışma izni olmayan yabancılara çalışma izni alınması konusunda Hukuki destek ve hizmet vermektedir).
  • Türk soylu olup ancak Türk vatandaşlığına hiç geçmemiş veya Eskiden Türk Vatandaşı olup sonradan Türk vatandaşlığını iptal ettirerek Yabancı Vatandaşlığa geçerek mavi kart alan gurbetçiler ( yurt dışından emekli olmak veya Türkiye’de SSK veya Bağkur kaydı olmak şartı ile ).( Mavi kart ile ilgili detaylı bilgi )
  • Yabancı Öğretim Görevlileri
  • Yabancı Sporcular
  • Yabancı Basın Kuruluşu Mensupları
  • Yabancı Diplomatlar ve Konsolosluk görevlileri ( Teminattan muaf )
  • Yabancı Üniversite Öğrenciler, mavi kartlı Türk soylular dâhil ( sadece Yüksek Öğretim)
  • Türkiye’de yurt dışından emekli olmuş Yabancı Emekliler alabilir, ( Yurt dışında Emekli olup Türk vatandaşlığından çıkmış mavi kartı olan gurbetçilerde buna dahildir ).

 

 

Back to top